+38 (096) 001 01 60

м. Львів, вул. Тернопільська 21а

Дерматоз. Симптоми, діагностика та лікування дерматозу

Дерматоз. Симптоми, діагностика та лікування дерматозу

Дерматоз – це загальна назва для всіх шкірних уражень, які можуть виникати за рахунок зовнішніх та внутрішніх факторів. Майже всі дерматози проявляються свербінням, появою сухості, плям, язв та кірок. Усе це доставляэ пацієнтам великий дискомфорт. Дерматози можуть виникати у людей будь-якого віку, часто зустрічаються у вагітних та дітей. 

В клініці Перший сімейній ім. святого Єремії прийом ведуть лікарі-дерматологи, які проведуть необхідну діагностику, виявлять причину дерматозу та призначать необхідне лікування. 

Дерматоз у дітей

Шкіра малюка дуже ніжна і тендітна. Вона реагує на будь-які зміни в організмі, що інколи проявляється виникненням дерматозів. Проблеми зі шкірою у маленьких пацієнтів можуть виникати через наступні причини:

 1. механічне пошкодження шкіри;
 2. переохолодження;
 3. опіки;
 4. укуси деяких комах;
 5. діяльність мікроорганізмів;
 6. алергічні реакції;
 7. перенесені деякі інфекційні хвороби;
 8. патології ендокринної системи;
 9. постійні стреси;
 10. порушення в роботі внутрішніх органів.

Великий вплив на розвиток дерматитів у дітей має спадковість. Деякі дерматози виявляються уже в перші дні чи тижні життя. Також цікавим є діагноз сверблячий дерматоз. Патології цієї групи захворювань виникають через інтоксикацію дитини в утробі матері, але швидко минають після того, як причина зникла. 

Окрім цього, при наявності висипу, педіатри можуть підозрювати порушення метаболічних процесів. Для них характерні такі форми дерматозу:

 1. алергічний;
 2. атопічний;
 3. пухирцевий.

Також дерматози у дітей можуть виникати у відповідь на хронічну інфекцію, яка довготривало знаходиться в організмі. 

Дерматоз у вагітних

Коли говорять про дерматоз у майбутніх мам, найчастіше мають на увазі поліморфний дерматоз вагітних. Це патологія шкіри, яка проявляться тільки у жінок, які чекають народження малюка. Зустрічаються в 1 з 150 пацієнток. 

Проявляється захворювання папулами та бляшками, які сверблять.

У кого проявляється дерматоз вагітних:

 1. у жінок, які народжують перший раз;
 2. у вагітних двійнею;
 3. у матерів крупних малюків. 

Підмічено, що в другу та наступні вагітності дерматоз не виникає. 

Поліморфний дерматоз вагітних не становить загрозу для матері та дитини. Симптоми минають перед народженням.

Симптоми та ознаки

Найчастіше серед дерматозів зустрічаються нейродерміт та псоріаз. Також виділяють групу професійних дерматозів, які виникають внаслідок зовнішніх факторів, особливостей праці. Також виділяють аутоімунні, вірусні дерматози та інше.

Незважаючи на велику кількість різновидів захворювання, усі дерматози мають низки спільних симптомів та ознак:

 1. свербіння шкіри;
 2. поява первинних та вторинних форм шкірних уражень пухирців, кірок, тріщин та інше;
 3. виникнення висипання;
 4. ураження слизових оболонок;
 5. поява вугрів (особливо у підлітків);
 6. розвиток герпесу;
 7. виникнення кератоми, атрофії шкіри;
 8. поява бородавок (особливо у людей старшого віку).

Дерматози мають затяжний перебіг, можуть переходити в хронічну форму, що позначається на загальному самопочутті пацієнтів. Як правило, дерматози тяжко переносяться пацієнтами, впливають на зниження працездатності, настрій, провокують розвиток депресії.

Діагностика захворювання

Діагностикою дерматозу займається лікар-дерматолог. У випадку звернення до спеціаліста, лікар збирає скарги, проводить зовнішній огляд ураженої ділянки шкіри. Призначає додаткові лабораторні дослідження:

 1. загальний аналіз крові;
 2. біохімічний аналіз крові;
 3. імунне дослідження організму;
 4. аналіз сечі;
 5. зішкріб шкіри.

Також може знадобитися додаткова консультація суміжних спеціалістів, адже дерматоз інколи виникає через захворювання деяких органів та систем.

Які існують методи лікування дерматозу

Дерматози – це велика група шкірних захворювань, які виникають через різні причини. Тож перш за все важливо виявити причину дерматиту та прибрати її або зменшити її вплив на організм. Інколи це зробити не вдається. 

Для лікування дерматозів використовують:

 1. комплексну медикаментозну терапію, яка впливає на причину захворювання;
 2. антипаразитарні препарати;
 3. антибіотики;
 4. протизапальні ліки;
 5. імуностимулятори;
 6. місцеву терапію у вигляді лікувальних засобів, що наносяться на шкіру;
 7. техніки, направлені на зменшення стресу, який інколи є причиною дерматозу;
 8. фізіотерапевтичні засоби, які здатні покращити самопочуття пацієнта.

Також деякі спеціалісти рекомендують відвідування санаторіїв, націлених на пацієнтів з хворобами шкіри. 

При якісному лікуванні стан покращується через 5-7 діб, проте повне одужання може затягнутись на довгий період. Це залежить від причини виникнення дерматозу.

Які можуть бути ускладнення

При відсутності лікування до розвитку дерматозного ураження приєднується вторинна бактеріальна інфекція. Може розвиватись ексфоліативний дерматит. Інколи вторинна інфекція викликається діяльністю грибків, вірусу герпесу та не герпетичних вірусів. Останнє проявляється утворенням бородавок. 

Також важливим ускладненням є погіршення самопочуття пацієнта. Як правило, дерматозні враження люди переживають тяжко. Адже шкіра постійно свербить, змінюється її зовнішній вигляд. Такі люди можуть огороджувати себе від контактів з навколишнім світом, змінюють свої звички та характер.

Профілактика захворювання

Щодо профілактики захворювання, намагайтесь:

 1. уникати контактів з можливими алергенами, які викликають алергічні реакції;
 2. не травмувати шкіру;
 3. підтримувати дієту, виключіть усі продукти, які провокують появу висипань, кропивниці, червоних плям та свербіння шкіри;
 4. налаштуйте режим сну, зменшіть кількість стресу у житті.

Ці прості рекомендації допоможуть стримати розвиток дерматозу. 

Висновки

Дерматози – це група захворювань, які виникають через різноманітні причини та проявляються свербінням шкіри, утворенням пухирців, плям, почервонінь та інше. Вчасне лікування дерматозу допомагає пришвидшити одужання та зменшити дискомфортні відчуття. 

При появі перших симптомів шкірних захворювань, зверніться до лікаря. В клініці Перший сімейний ім. святого Єремії прийом ведуть кваліфіковані дерматологи. Лікарі постійно розвиваються, відвідують конференції, використовують сучасні доказові та ефективні терапевтичні протоколи. В медичному центрі застосовують найсучасніше обладнання. Отже діагностика та лікування дерматозів проходять в приємних та комфортних умовах.