Лікування цукрового діабету
Цукровий діабет — це ендокринне захворювання, що проявляється порушенням обміну глюкози в організмі. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, такий діагноз є більш ніж у 6% населення планети, а від ускладнень щорічно помирає більш ніж 1,5 млн людей. З кожним роком статистика стає ще більш сумною.
Патологія характеризується підвищенням рівня цукру в крові та нестачею його у клітинах. Це приводить до дефіциту енергії, а також до порушення функцій майже всіх органів. Наша клініка пропонує лікування пацієнтів із цукровим діабетом у Львові. Ми використовуємо сучасні медикаментозні та немедикаментозні методи.
Результат дослідження пацієнт отримує одразу після процедури, та за неоюхідності пропонуємо консультацію фахівця
Цукровий діабет: визначення хвороби та види
Підшлункова залоза виробляє гормон інсулін, який сприяє транспортуванню глюкози із крові до клітин. У здорової людини рівень цукру в крові підтримується в діапазоні від 3,3 до 5,5 ммоль/л. У хворих на цукровий діабет цей показник може бути набагато більшим.
Існує два типи цукрового діабету. При 1 типі підшлункова залоза виробляє недостатньо інсуліну. Це призводить до того, що глюкоза, що є в крові, але не засвоюється клітинами, бо без інсуліну не може до них потрапити. При цукровому діабеті 2 типу інсуліну в організмі достатньо чи навіть забагато, але клітини до нього не чутливі, тому не можуть засвоювати глюкозу.
Причини винекнення цукрового діабету
Виділяють багато факторів, що сприяють розвитку цукрового діабету. Серед них як генетичні фактори, так і набуті проблеми зі здоров’ям. Основні причини захворювання:
• Аутоімунні фактори. Організм проявляє агресію до власних клітин підшлункової залози.
• Генетичні порушення. Вроджені стани, пов’язані із порушенням синтезу інсуліну або зниженням чутливості клітин до цього гормону.
• Віруси. Захворювання може виникнути під впливом вірусів Коксаки, Епштейн-Барр, краснухи.
• Хронічні захворювання підшлункової залози. Серед них: панкреатит, муковісцидоз.
• Деякі види ліків у великих дозах: глюкокортикостероіди, вітаміни групи В.
• Інтоксикації. Отруєння нітратами, солями важких металів, отрутами для гризунів.
• Ендокринні розлади, а саме — акромегалія, синдром Кушинга.
• Особливості харчування. Ожиріння, надмірне вживання вуглеводів та жирів.
Найвищий ризик захворіти на цукровий діабет мають люди, які мають близьких родичів з цим захворюванням, зайву вагу, порушення толерантності до глюкози.
Симптоми: коли звертатись до лікаря
Перші симптоми порушення обміну глюкози — це спрага, часте сечовипускання, різке зниження ваги, слабкість, голод. Шкіра становиться сухою, хворі часто скаржаться на сильне свербіння. Якщо на тілі є рани, вони заживають дуже тривалий час. Серед інших симптомів виділяють погіршення зору, головний біль, нудоту, блювання, біль у животі, оніміння пальців, появлення пігментних плям та ділянок лущення на тілі. Якщо у вас є хоча б декілька із перелічених симптомів, треба терміново звернутись до лікаря. Чим раніше розпочати лікування цукрового діабету, тим більше шансів уникнути ускладнень.
Діагностика
Для діагностики цукрового діабету використовують лабораторні методи: визначення рівня глюкози в плазмі крові, а також визначення рівня глікованого (з’єднаного з глюкозою) гемоглобіну. Для отримання точних результатів аналізи проводять двічі. При отриманні неоднозначного результату додатково призначають тест на толерантність до глюкози.
Які методи лікування цукрового діабету існують
На жаль, повне одужання при цукровому діабеті неможливо. Терапія націлена на контроль рівня глюкози в плазмі крові на рівні цільових показників. Лікування призначається протягом всього життя, періодично здійснюється лабораторний контроль та коригування схем терапії. Також хворі повинні самостійно вимірювати рівень глюкози в крові.
Інсулінотерапія
Для хворих цукровим діабетом 1 типу, у яких є дефіцит інсуліну, призначається замісна терапія. Доза визначається індивідуально, може змінюватись протягом життя. Потрібна кількість одиниць інсуліну залежить не тільки від індивідуальних особливостей організму, а і від рівня фізичної активності, харчування.
Інколи інсулін призначають і хворим цукровим діабетом 2 типу, якщо інші методи лікування не дозволяють стабілізувати стан пацієнта.
Препарати для зниження цукру в крові
Цей метод лікування підходить для більшості пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу. Разом з дієтою та постійним контролем рівня глюкози ці таблетки дозволяють в багатьох випадках отримати стабільний результат.
Дієта та спосіб життя
Існує твердження: цукровий діабет — це не захворювання, а спосіб життя. Це цілком вірно, оскільки дозоване фізичне навантаження та правильне харчування дозволяють контролювати рівень цукру.
Головний принцип дієти — підрахунок так званих хлібних одиниць. Цьому навчають пацієнтів лікарі, що займаються лікуванням цукрового діабету. Не треба виключати продукти із раціону, важливо лише контролювати кількість вуглеводів. Якщо кількість хлібних одиниць вище норми, в цей день треба збільшити дозу інсуліну.
Важлива щоденна фізична активність. Заняття спортом допоможуть контролювати вагу та утилізувати вуглеводи.
Інші методи лікування
Додатково можуть призначатись препарати для контролю артеріального тиску, зниження рівня холестерину, покращення травлення, підтримки серцево-судинної системи та інші. Також призначаються фізіотерапевтичні процедури, масаж, лікувальна фізкультура. Універсальної схеми терапії не існує, для кожного хворого план лікування складається окремо.
Лікування цукрового діабету в нашому медичному центрі